Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí: Jak na to bez zbytečných nervů?
Předmět daně z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí se vztahuje na pozemky, stavby a jednotky evidované v katastru nemovitostí. Předmětem daně jsou tedy všechny pozemky, ať už stavební, zemědělské, lesní, vodní plochy nebo zastavěné plochy a nádvoří. Dále se daň vztahuje na všechny stavby spojené se zemí pevným základem, jako jsou rodinné domy, bytové domy, garáže, chaty, ale i rozestavěné stavby. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, a to pokud nastane změna oproti údajům evidovaným finančním úřadem. Mezi tyto změny patří například nabytí nemovitosti, změna výměry pozemku, změna druhu pozemku, výstavba nové stavby nebo zbourání stavby. Informace o daňovém přiznání, včetně potřebných formulářů a návodu k jeho vyplnění, jsou dostupné na webových stránkách Finanční správy České republiky.
Poplatníci daně z nemovitosti
Poplatníky daně z nemovitých věcí tvoří fyzické i právnické osoby, které jsou zapsané v katastru nemovitostí jako vlastníci nemovitostí. Těmito nemovitostmi se rozumí pozemky, stavby nebo byty a jejich jednotky. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, a to do konce ledna následujícího roku po nabytí nemovitosti nebo po vzniku povinnosti platit daň. Pokud se změní okolnosti rozhodné pro stanovení daně (např. změna výměry pozemku, změna vlastníka), je nutné podat dodatečné daňové přiznání. Informace o daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí, včetně potřebných formulářů, naleznete na webových stránkách Finanční správy České republiky nebo na příslušných finančních úřadech. Daň z nemovitých věcí se platí vždy za kalendářní rok a je splatná do 31. května daného roku.
Výpočet daně z nemovitosti
Daň z nemovitosti se platí z pozemků a staveb. Výpočet daně vychází z údajů uvedených v daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí. Základem daně je u stavebních pozemků výměra pozemku a u ostatních pozemků výměra pozemku a druh pozemku. U staveb a jednotek je základem daně výměra pozemku a zastavěná plocha. Daň se vypočítá vynásobením základu daně sazbou daně. Sazby daně jsou stanoveny zákonem a liší se podle druhu pozemku nebo stavby a podle velikosti obce. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou a to do konce ledna následujícího roku, ve kterém nastala změna. Pokud se nic nezměnilo, daňové přiznání se znovu nepodává. Finanční úřad daň vypočítá a zašle složenku s informacemi k platbě. Daň je splatná do 31. května.
Vlastník nemovitosti | Termín podání | Způsob podání |
---|---|---|
Fyzická osoba | do 31. ledna následujícího roku | Elektronicky / Poštou / Osobně |
Právnická osoba | do 31. března následujícího roku | Elektronicky / Poštou |
Sazby daně z nemovitosti
Daň z nemovitosti se platí z pozemků, staveb a jednotek. Sazby daně z nemovitosti se liší podle druhu nemovitosti a obce, kde se nemovitost nachází. Základní sazby daně jsou stanoveny zákonem, obce je ale mohou až pětinásobně zvýšit. Informace o aktuálních sazbách daně z nemovitosti pro konkrétní obec najdete na webových stránkách dané obce nebo na finančním úřadě. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, a to do konce ledna následujícího roku, ve kterém jste se stali vlastníkem nemovitosti. Pokud se nic nezmění, nemusíte daňové přiznání v dalších letech podávat. Finanční úřad vám pak bude daň z nemovitosti automaticky předepisovat a zasílat složenky k úhradě. Informace o daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí, včetně potřebných formulářů, najdete na webových stránkách Finanční správy.
Lhůta pro podání přiznání
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, a to do 31. ledna následujícího roku, ve kterém došlo k nabytí nemovitosti, nebo ve kterém nastala událost zakládající povinnost podat daňové přiznání. Pokud 31. leden připadá na víkend nebo svátek, lhůta pro podání se prodlužuje na nejbližší následující pracovní den. V případě, že daňové přiznání podáváte elektronicky, máte lhůtu prodlouženou až do 2. května. Důležité je si uvědomit, že tato lhůta platí pouze pro elektronické podání. Pokud byste podávali daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v papírové podobě po 31. lednu, vystavujete se riziku sankcí ze strany Finanční správy.
Způsoby podání daňového přiznání
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí lze podat několika způsoby. Odeslat jej můžete poštou na adresu vašeho finančního úřadu. V takovém případě je nutné přiznání vytisknout, podepsat a zaslat v papírové podobě. Druhou možností je podání daňového přiznání elektronicky. Prostřednictvím online formuláře na Daňovém portálu Finanční správy České republiky. Pro elektronické podání je nutné mít datovou schránku nebo elektronický podpis. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné podat nejpozději do konce ledna následujícího roku, za který daň platíte. V případě, že termín pro podání daňového přiznání připadá na víkend nebo svátek, posouvá se lhůta na nejbližší následující pracovní den.
Platba daně z nemovitosti
Daň z nemovitých věcí je splatná vždy k 31. květnu daného roku. Pokud tento den připadá na víkend nebo svátek, posouvá se splatnost na nejbližší následující pracovní den. Daň je možné uhradit několika způsoby: bezhotovostním převodem na účet Finančního úřadu, poštovní poukázkou typu A, nebo v hotovosti na pokladně příslušného Finančního úřadu. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné podat pouze jednou, a to nejpozději do 31. ledna následujícího roku po nabytí nemovitosti, jejím rozdělení nebo sloučení, nebo vzniku nástavby či přístavby. Informace o daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí, včetně potřebných formulářů, naleznete na webových stránkách Finanční správy České republiky.
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je pro mnohé každoroční povinností, která může přinést nejednu otázku. Důležité je však pamatovat, že finanční úřad je tu od toho, aby vám s případnými nejasnostmi pomohl.
Božena Nováková
Sankce za pozdní podání
V případě, že nestihnete podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v řádném termínu, hrozí vám sankce. Pokud daňové přiznání podáte opožděně, ale dobrovolně, finanční úřad vám vyměří pokutu. Výše pokuty se odvíjí od délky prodlení. Za každý den prodlení činí pokuta 0,05 % ze stanovené daně, maximálně však 5 % z této daně. V případě, že daňové přiznání nepodáte ani po výzvě finančního úřadu, může vám být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč. Pamatujte, že včasné podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je vaší povinností. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a sankcím.
Změny v daňovém přiznání
V roce 2023 dochází k několika změnám v daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí. Poplatníci by si měli být vědomi zejména těchto novinek. Od roku 2023 se zavádí povinnost podávat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí pouze elektronicky, a to prostřednictvím online formuláře na webových stránkách Finanční správy. Tato změna se týká všech poplatníků, bez ohledu na výši daně. Dále dochází k úpravě lhůty pro podání daňového přiznání. Zatímco dříve bylo možné daňové přiznání podat do konce května, nově je lhůta pro podání stanovena do konce dubna. V případě, že je daňové přiznání podáváno daňovým poradcem, zůstává lhůta pro podání do konce června. Poslední významnou změnou je zavedení možnosti platby daně z nemovitých věcí prostřednictvím QR kódu. QR kód bude součástí daňového přiznání a poplatníci jej budou moci jednoduše naskenovat pomocí svého chytrého telefonu a provést platbu online.
Užitečné informace a kontakty
Pro získání bližších informací o daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí se můžete obrátit na finanční úřad, v jehož obvodu se vaše nemovitost nachází. Kontakty na jednotlivé finanční úřady naleznete na webových stránkách Finanční správy. Důležité informace a formuláře týkající se daně z nemovitých věcí jsou k dispozici také na portálu Moje daně. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je standardně do konce května, pokud podáváte přiznání elektronicky, lhůta se prodlužuje do konce června. V případě, že vám s podáním daňového přiznání pomáhá daňový poradce, prodlužuje se termín pro podání do konce září. Nezapomeňte, že včasné nepodání daňového přiznání může mít za následek sankce. Doporučujeme proto věnovat pozornost všem termínům a včas splnit své daňové povinnosti.
Publikováno: 23. 11. 2024
Kategorie: Finance